Government of Iceland

Dil Öğrenimi

GPT-4 İzlanda Dilinin Korunmasına Yardımcı Olmak için.

Website

Government of Iceland Hakkında

İzlanda hükümeti GPT-4’ü dilini korumak için kendi avantajına kullanıyor. GPT-4, İzlandaca yanıt verme becerisinde önemli gelişmeler kaydetti; bu gelişmeler kısmen İzlandalı bir heyetin geçen yılın Mayıs ayında OpenAI’nin genel merkezine yaptığı ziyaretten esinlenen bir işbirliğinin sonucudur. İzlanda Cumhurbaşkanı ve bakanlardan oluşan heyet OpenAI’nin kurucusu Sam Altman ile bir araya geldi.

New York Times’ın da belirttiği gibi GPT-4, selefine (GPT-3.5) kıyasla doğruluk konusunda etkileyici gelişmeler gösterdi: görüntüleri özetleme ve yorumlama, karmaşık metinleri özetleme ve bir baro sınavını ve birkaç standart testi geçme becerisi kazandı; ancak yine de cevapları halüsinasyon görme eğilimi gösteriyor.

Aynı şekilde GPT-4, GPT-3.5’e göre İzlandaca’da çok daha iyi olmasına rağmen, hala “gramer hataları, ‘çeviri dili’ ve yanlış kültürel bilgi” içeren İzlandaca üretmektedir. Daha fazla iyileştirme yapmak için Miðeind’in (Reykjavik’te dil teknolojisi konusunda uzmanlaşmış özel bir yazılım şirketi) CEO’su Vilhjálmur Þorsteinsson, GPT-4’ü doğru İzlandaca dilbilgisi ve kültürel bilgi konusunda eğitmek üzere 40 gönüllüden oluşan bir ekip kurdu.

Kaynak: https://www.icelandreview.com/news/gpt-4-to-aid-in-the-preservation-of-the-icelandic-language/