GPTZero

Deneme Yazımı

Bir makalenin ChatGPT mi yoksa insan tarafından mı yazıldığını hızlı ve verimli bir şekilde tespit edin.

Website

GPTZero Hakkında

GPTZero, ChatGPT olarak bilinen etkileyici yapay zeka destekli dil modeli tarafından yazılan makaleleri tespit eden bir uygulamadır.

Bilgisayar bilimleri okuyan ve yan dal olarak gazetecilik yapan Edward Tian, kış tatilinin bir bölümünü, bir makaleyi bir insanın mı yoksa ChatGPT’nin mi yazdığını “hızlı ve verimli bir şekilde” deşifre edebildiğini söylediği GPTZero’yu yaratarak geçirdi.

Botu yaratma motivasyonu, yapay zeka intihalinde artış olarak gördüğü şeyle mücadele etmekti. ChatGPT’nin Kasım ayı sonunda piyasaya sürülmesinden bu yana, öğrencilerin çığır açan dil modelini kullanarak yapay zeka tarafından yazılmış ödevleri kendi ödevleri gibi gösterdiklerine dair raporlar var.

YZ intihaline karşı mücadele

Üniversite son sınıf öğrencisi, YZ intihal ve sahteciliğini dizginleme yarışında yalnız değil. ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI, YZ intihalini ve diğer kötü niyetli uygulamaları önleme taahhüdünün sinyallerini verdi. Geçtiğimiz ay, şu anda OpenAI’de YZ güvenliğine odaklanan bir araştırmacı olan Scott Aaronson, şirketin GPT tarafından oluşturulan metnin kaynağını belirlemek için “fark edilmeyen gizli bir sinyal” ile “filigran” yapmanın bir yolu üzerinde çalıştığını açıkladı.

Açık kaynaklı yapay zeka topluluğu Hugging Face, metnin ChatGPT’yi yapmak için kullanılan yapay zeka modelinin önceki bir versiyonu olan GPT-2 tarafından oluşturulup oluşturulmadığını tespit etmek için bir araç ortaya koydu. Güney Carolina’da bu araçtan haberdar olan bir felsefe profesörü, yapay zeka ile yazılmış bir çalışma gönderen bir öğrencisini yakalamak için bu aracı kullandığını söyledi.

Kaynak: https://www.npr.org/2023/01/09/1147549845/gptzero-ai-chatgpt-edward-tian-plagiarism