HyperCLOVA

GPT-3 Alternatif Büyük Dil Modelleri (LLM’ler)

GPT-3 benzeri bir Korece dil modeli Naver’ı eğitti.

Website

HyperCLOVA Hakkında

Güney Koreli Naver Corp. insan beyni benzeri dilsel kapasite sağlayan Korece tabanlı yeni bir dil modeli sistemi olan süper büyük yapay zeka (AI) platformu “HyperCLOVA “yı tanıttı.

Önde gelen internet portalı şirketi Salı günü düzenlediği çevrimiçi konferansta HyperCLOVA’nın 204 milyardan fazla parametreyle donatılmış dünyanın en üst düzey yapay zeka teknolojisi olduğunu ve şu anda küresel bir standart olarak anılan en seçkin yapay zeka dil modeli GPT-3’ün 175 milyar parametresinin çok üzerinde olduğunu iddia etti. Bir model ne kadar çok parametreye sahipse, konuşmanın nüanslarını, tonlarını ve hatta lehçelerini o kadar iyi ayırt edebilir.

Naver ayrıca HyperCLOVA’nın İngilizce temelli diğer yapay zeka modellerinden farklı olarak dünyanın ilk hiper mega Korece temelli dil modeli sistemi olduğunu söyledi. Yeni sistem, ABD modeli GPT-3’ten 6.500 kat daha fazla Korece veriden öğrendi. Öğrenilen verilerin yüzde 97’sini Korece dili oluşturuyor.

Şirkete göre HyperCLOVA kullanıldığında, insan konuşmalarını işlemek, çeviri, cümle oluşturma, özetleme ve makine okuması için çeşitli yapay zeka sistemleri geliştirilebilir ve yeni hizmet ve iş fırsatları yaratılabilir.

Naver, HyperCLOVA’yı gelecekte videoları ve görüntüleri bile anlayabilen çok modlu bir yapay zeka olarak geliştirmeyi planladığını söyledi.

Kaynak: https://pulsenews.co.kr/view.php?year=2021&no=506625