Video Game Reviewer

Oyunlar

Yapay Zeka Bir Video Oyununu İncelemeye Çalıştığında Ne Olur?

Website

Video Game Reviewer Hakkında

Kotaku’da geçirdiğim süre boyunca yüzlerce kez gördüğüm bir yorum ya da varyasyonları: incelemelerin kalitesiyle ilgili internet şikayetleri. Bazıları “Bir bot bundan daha iyisini yapabilir” diye haykırıyor. Öyleyse bunu test edelim.

Bu testi daha önce de yapmıştım, ancak son seferinde Kotaku Avustralya yorumlarını makine öğrenimi modeline aktarmıştım. Bu test, Shortly adlı bir araç aracılığıyla GPT-2 dil modelinin ücretsiz bir çevrimiçi sürümü kullanılarak gerçekleştirilmişti, ancak API’ye erişmek için ödeme yapmak isterseniz daha güçlü GPT-3 modeli artık mevcut.

Makine öğreniminden deneyim ve duygularla ilgili yorum yapmasının istendiği unsurlar aslında beklenenden daha iyi çıktı, ancak neredeyse her fırsatta modelin “yapana kadar taklit et” yaklaşımını benimsediği görüldü. Yanlış olan ayrıntıları, hatta bazen tamamen farklı projelerden isimleri ve geliştiricileri tanıtıyordu. Sonuç: Yapay zeka bir video oyununu inceleyemez.

Ancak yapay zeka tarafından üretilen içeriğin ne kadar ilerlediğini görmek ilginç. Bazı yayın organlarının ya da haber kanallarının basın bülteni materyalleri için GPT-3 üretimiyle uğraşmaya başlayacağı günlere çok da uzak olmadığımızı düşünüyorum, çünkü çevrimiçi içerik hacmi bunları yazabilecek insan sayısını aşıyor (ancak potansiyel okuyucu kitlesini değil).

En azından incelemeler söz konusu olduğunda, insan dokunuşunu yenemezsiniz. Diğer insanlar için hangi unsurların önemli olduğunu en iyi insanlar bilir. Yapay zeka bir gün bunu başaracak ama o gün bugün değil.

Kaynak: https://kotaku.com/what-happens-when-ai-tries-to-review-a-video-game-1847917110