Wu Dao 2.0

GPT-3 Alternatif Büyük Dil Modelleri (LLM’ler)

Wu Dao 2.0, GPT-3’ten 10 kat daha büyüktür.

Website

Wu Dao 2.0 Hakkında

BAAI olarak adlandırılan ve Çince’de 北京智源人工智能研究院 olarak bilinen Pekin Yapay Zeka Akademisi, laboratuvarın “Çin’in ilki” ve 1,75 trilyon parametre ile “dünyanın en büyüğü” olarak adlandırdığı önceden eğitilmiş bir derin öğrenme modeli olan Wudao 悟道’nin en son sürümünü piyasaya sürdü. South China Morning Post gazetesine göre, bu model konuşmaları simüle edebiliyor, şiir yazabiliyor, resimleri anlayabiliyor ve hatta yemek tarifleri üretebiliyor.

(Rakamlar hikayenin tamamını anlatmıyor, ama sadece hatırlamak için: Wudao, Google’ın Switch Transformers’ından 150 milyar daha fazla parametreye sahip ve dil üretimi açısından en iyi model olarak kabul edilen OpenAI’nin GPT-3’ünün 10 katı).

Model, bu iki dilde 1,2 terabayt metin de dahil olmak üzere 4,9 terabayt görüntü ve metni ‘inceledikçe’ hem Çince hem de İngilizce edinilen becerileri geliştirir. WuDao 2.0’ın halihazırda akıllı telefon üreticisi Xiaomi ya da kısa video devi Kuaishou gibi 22 ortağı bulunuyor.

AGI’ye ulaşmak için GPT benzeri multimodal ve multitasking modellerine güveniyorlar. Hiç şüphesiz Wu Dao 2.0 - tıpkı ondan önceki GPT-3 gibi - AGI yolunda atılmış önemli bir adım. Yine de bizi ne kadar yaklaştıracağı tartışmalı. Bazı uzmanlar AGI’ye ulaşmak için hibrit modellere ihtiyacımız olacağını savunuyor. Diğerleri ise sinir ağları gibi geleneksel bedensiz paradigmaları tamamen reddederek somutlaştırılmış YZ’yi savunuyor.

Hangisinin doğru yol olduğunu kimse bilmiyor. Önceden eğitilmiş daha büyük modeller bugünkü mantıklı eğilim olsa bile, ağaçlar için ormanı kaçırıyor olabiliriz ve ileride daha az iddialı bir tavana ulaşabiliriz. Açık olan tek şey, eğer dünya çevresel zararlardan, zararlı önyargılardan veya yüksek ekonomik maliyetlerden muzdarip olacaksa, AGI’ye ulaşmanın bile buna değmeyeceğidir.

Çin’in ilk yapay zeka destekli sanal öğrencisini tanıyalım Wu Dao 2.0’ın çocuğu Hua Zhibing, Çin’in ilk sanal öğrencisi. Sürekli öğrenebiliyor, şiir yazabiliyor, resim çizebiliyor ve gelecekte kod yazmayı öğrenecek. GPT-3’ün aksine, Wu Dao 2.0 zaman içinde farklı görevleri öğrenebiliyor ve daha önce öğrendiklerini unutmuyor. Bu özellik yapay zekayı insan hafızasına ve öğrenme mekanizmalarına daha da yaklaştıracak gibi görünüyor.

Tang Jie, Hua Zhibing’in “muhakeme ve duygusal etkileşim konusunda bazı yeteneklere” sahip olduğunu iddia edecek kadar ileri gitti. People’s Daily Online, Tang’ın araştırma grubunun bir üyesi olan Peng Shuang’ın “sanal kızın daha yüksek bir EQ’ya sahip olacağını ve bir insan gibi iletişim kurabileceğini umduğunu” bildirdi.

İnsanlar GPT-3 ile oynamaya başladıklarında, birçok kişi sonuçlarla çılgına döndü. “Duyarlı”, “genel zeka” ve “anlama” yeteneği insanların GPT-3’e atfettikleri özelliklerden bazılarıydı. Şimdiye kadar bunun doğru olduğuna dair bir kanıt yok. Şimdi top Wu Dao 2.0’ın sahasında, dünyaya “muhakeme ve duygusal etkileşim” yeteneğine sahip olduğunu göstermek için.

Şimdilik, bir sonuca varmadan önce ihtiyatlı olmakta fayda var.

Wu Dao 2.0 özellikleri

Multimodalite Wu Dao 2.0 multimodaldir. Metin ve görüntülerden öğrenebilir ve her iki veri türünü de içeren görevlerin üstesinden gelebilir (GPT-3’ün yapamadığı bir şey).

1,75 Trilyon Parametre

Kaynak: https://marketresearchtelecast.com/what-is-wudao-2-0-chinas-artificial-intelligence-model-capable-of-writing-poems-and-generating-recipes-that-surpassed-google-and-musks-openai/64523/ https://towardsdatascience.com/gpt-3-scared-you-meet-wu-dao-2-0-a-monster-of-1-75-trillion-parameters-832cd83db484 https://en.pingwest.com/a/8693