Muhammed Ali

Müslüman olmadan evvelki adı Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942’de Louisville’de doğdu. Küçük yaşta boks sporuna başladı. 22 yaşında dünya şampiyonu olmasının akabinde Müslümanlığı seçtiğini açıklaması, bütün dünyada derin yankı uyandırdı. …

Müslüman olmadan evvelki adı Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942’de Louisville’de doğdu. Küçük yaşta boks sporuna başladı. 22 yaşında dünya şampiyonu olmasının akabinde Müslümanlığı seçtiğini açıklaması, bütün dünyada derin yankı uyandırdı.

Muhammed Ali ve İslam

Irkçılığın zirvede olduğu, siyahi kitlelerin sistem tarafından ezildiği ve direniş yolları aradığı bir ortamda o da Malcolm X gibi, önce Nation of Islam adlı tepkisel karaktere sahip radikal İslami hareketle tanıştı. Daha sonra düşüncelerinde yumuşama oldu.

I am the king of the world! - Muhammed Ali

1964, 1974, 1978 yıllarında dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu 3 kez alan Muhammed Ali, bu unvanı rakipleri karşısında 19 kez korumayı başardı. Kariyeri boyunca çıktığı 61 maçın 56’sından galibiyetle ayrılan Ali, Vietnam Savaşı’na katılmayı reddetti. Körfez Savaşı sırasında Irak’a gitti ve rehinelerin serbest bırakılması için aracı oldu. 2002 yılında ise BM barış elçisi olarak Afganistan’da bulundu.

Son yıllarını parkinson hastalığıyla mücadele ederek geçiren Muhammed Ali 3 Haziran 2016 tarihinde yaşamını yitirdi.