Elektrikli Araçlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Elektrikli otomobiller hakkında çok fazla yanlış bilgi var. Gerçekleri bilmeden ve çoğu durumda hiç elektrikli araba kullanmadan spekülasyon yapan ve insanlara cevap veren çok fazla insan var. İşte Elektrikli Arabalar hakkında aldığımız tüm yaygın sorular …

Elektrikli otomobiller hakkında çok fazla yanlış bilgi var. Gerçekleri bilmeden ve çoğu durumda hiç elektrikli araba kullanmadan spekülasyon yapan ve insanlara cevap veren çok fazla insan var.

İşte Elektrikli Arabalar hakkında aldığımız tüm yaygın sorular – zaman içinde bu listeye eklemeler yapacağız.

Elektrikli araçlar neden bu kadar pahalı?

Yakın zamana kadar bu tür bir teknolojinin öncüsü olan Tesla, elektrikli araçlarda temelde bir tekele sahipti.

Köklü bir otomobil üreticisi yerine bir teknoloji şirketi olarak kelimenin tam anlamıyla sıfırdan başlıyorlardı.

Bunun için kapsamlı araştırma ve geliştirme, araçların montajı için tesislerin inşası ve araçların yasal olarak yollara çıkmasına izin verilmesi için sayısız başka engel gerekiyordu. Bu daha sonra erken benimseyen tüketici tipine aktarıldı.

Artık geleneksel otomobil şirketleri işlerini elektrikli araçların geleceğine doğru inşa ettiklerinden, birden fazla otomobil üretmek için platformlar geliştiriyorlar – bugün asıl mesele ölçek. Üretilen araç sayısı talebi yansıtıyor. Talep arttıkça, üretim verimliliği fiyatlara yansıyacak ve zaman içinde fiyatları aşağı çekecektir.

Elektrikli bir araç ne kadar uzağa gidebilir?

Tüm bunlar, tıpkı geleneksel bir yakıt deposunda olduğu gibi akünün boyutuna bağlıdır.

Gerçek batarya kapasitesi kWh cinsinden ölçülür, tıpkı dizel ve benzin depolarının litre cinsinden ölçülmesi gibi. Ne kadar büyükse o kadar iyidir.

Bu da sürüş tarzınıza bağlıdır. Hızlı gitmek menzilin azalmasına neden olurken, ağırdan almak menzili uzatacaktır.

Şu anda 100kWh bataryalı üst düzey Tesla Model S araçları yaklaşık 530km ile en iyi menzile sahip. Avustralya’nın en ucuz elektrikli otomobili Hyundai Ioniq 230 km menzile sahip ancak 28kWh bataryası var.

Pil bittiğinde ne olacak?

Her elektrikli aracın bataryası, zamana ve kat edilen mesafeye bağlı olarak bir garantiye sahiptir. Tesla 8 yıl veya 200.000 km’lik bir süre sunuyor.

Ancak özellikle kiralık araç filolarında akünün çok daha uzun süre dayandığı pek çok örnek vardır. Ömrünün sonuna doğru şarjı o kadar uzun süre tutamayabilir ama yine de yeterli şekilde çalışır. Bu durum akıllı telefonunuzun bataryası ile aynıdır. İlk gün akü 12 saat dayanmışsa, 5 yıl yoğun kullanımdan sonra sadece 8-10 saat dayanabilir. Araba aküleri bozulacak ve daha düşük bir menzil sunacaktır, ancak basitçe çalışmayı bırakmayacaktır.

Jaguar I-Pace, 160.000 km’lik 8 yıllık bir süre sunuyor.

Piller nasıl güvenli bir şekilde geri dönüştürülür?

Bugün nasıl standart piller için geri dönüşüm programlarımız varsa, gelecekte de büyük olasılıkla otomobil şirketleri tarafından finanse edilen kapsamlı geri dönüşüm programları olacaktır – tıpkı mobil şirketlerin mobil geri dönüşüm programlarını finanse etmesi gibi.

Daha da önemlisi, akülerin değiştirilmesi gerekmediği gibi kısa bir ömürleri de yoktur. Bir araba aküsü bozulacak ve daha az şarj ve dolayısıyla daha az menzil sunacaktır, ancak çalışmayı durdurmayacaklardır.

Nasıl ve nerede şarj edebilirim?

Tesla, Jaguar, Hyundai veya başka bir Elektrikli Araba satın almanız fark etmez, hepsi aynı genel şarj özelliklerine sahiptir.

İlk olarak, evde. Normal güç noktanızı kullanarak – pilini şarj etmek için Elektrikli Matkap taktığınız prizle aynı.

İkinci olarak, evde bir duvar şarj cihazı kurdurabilirsiniz. Bu, hem duvar şarj ünitesi hem de kurulum için size pahalıya mal olacaktır, ancak daha hızlı bir şarj oranı sunacaktır.

Üçüncüsü, bölgenizdeki şarj noktalarında. Bunlar yerel dükkanlarınız, belediye otoparkı veya yakındaki bir işletme olabilir. Bu şarj cihazları, daha hızlı bir şarj oranı sağladıkları için evde kurabileceğiniz duvar şarj cihazlarına benzer.

Son olarak, ana otoyollar boyunca süper hızlı şarj yerleri. Bugün Tesla’nın diğer tüm otomobillere göre en büyük avantaja sahip olduğu yer burasıdır. Tesla, Avustralya’nın dört bir yanına “Süper Şarj Cihazları” kurmuştur. Bunlar yukarıdaki çözümlerin hepsinden daha hızlı şarj ediyor. Bu gibi markadan bağımsız yeni şarj istasyonları, gelecekte otomobil kuruluşları, otomobil şirketleri ve hatta “Benzin İstasyonları” tarafından Avustralya’nın dört bir yanına kurulacaktır.

Şarj olması ne kadar sürer?

Evinizde normal güç noktasında şarj etmek mümkün olan en yavaş yoldur. Örnek olarak, yakın zamanda Hyundai Ioniq’i 70 km’lik bir sürüşte ve araç aküsünde %58 şarj kalmaktadır. Akşam 7.45’te normal bir güç noktasına takılan araç sabah 4’te tamamen şarj olur. Bu, günlük işe gidip gelme için tipik bir kullanım durumudur.

Bir duvar şarj cihazı genellikle bu hızın iki katı civarında şarj eder. Yani çoğu aracı evde bir gecede tam şarj etmeniz mümkündür.

Bir “Süper Hızlı” şarj yeri şu anda çoğu aracı 45-50 dakika içinde yaklaşık %80 oranında şarj etmektedir. Son %20’lik kısım – cep telefonunuzda olduğu gibi – daha uzun sürer, çünkü sistemler bataryayı güvenli bir şekilde doldurmak ve herhangi bir riskten kaçınmak için yavaşlar.

Bu süper hızlı şarj süresi, şarj sistemlerinin gücü arttıkça önümüzdeki 5 yıl içinde önemli ölçüde azalacak ve 45-50 dakikadan yaklaşık 15 dakikaya ineceği tahmin ediliyor.

Güç nereden geliyor?

Her şey fişi nereye takacağınıza bağlı.

Şu anda, elektrikli araç sahiplerinin büyük çoğunluğunun evinde Güneş Panelleri ve birçoğunun da ev aküsü var. Elbette bu, tam bir temiz yeşil deneyim anlamına geliyor.

Bir Tesla Supercharger’da şarj ediyorsanız, güçleri için yenilenebilir kaynaklar kullanıyorlar.

Ancak, çoğumuz için, nereden gelirse gelsin, fişe takılı ve şebekeden güç çekiyor olacağız.

“Kirli enerji “yeşil arabaları” besliyor” argümanı iyi bir dikkat dağıtıcıdır, ancak gerçekte tüm dünya bir şekilde yenilenebilir ve batarya depolamaya doğru ilerlemektedir. Kömür enerjisini seviyorsanız, tak ve çalıştır, Yeşil enerji istiyorsanız, gücünüzü Yenilenebilir Enerji sağlayıcısından almak için bir anlaşma yaptığınızdan emin olun.

Kesinti sırasında ne olur?

Birçok durumda çok sık elektrik kesintileri yaşıyoruz ve haklı olarak insanlar evlerinde elektrik yoksa arabalarını şarj etme konusunda endişeleniyorlar.

Bununla birlikte, ortalama bir araç sahibi bir günde aracın menzilinden çok daha az km yol yapacaktır. Bu nedenle, aslında her gece şarj etmeniz gerekmez, bu sadece oluşturmaya değer bir alışkanlıktır. Sonuç olarak, bir hafta süren bir elektrik kesintisi – bu, şarj etmek için başka bir yer bulmanız gerektiği anlamına gelecektir, ancak ortalama bir araç sahibi için, ortalama bir elektrik kesintisinde – bu bir sorun olmayacaktır.

Bu arada, bölgenizde elektrik kesintisi olursa, servo kapalı olacağı için normal aracınıza benzin almak için daha fazla yol gitmeniz gerekecek.

Şarj etmenin maliyeti nedir?

Eğer güneş enerjisine ve aküye bağlıysanız o zaman 0$. Ama bu ütopya.

Bataryanın boyutu ve ortalama bir Avustralyalının evindeki elektrik maliyeti üzerinden bazı temel hesaplamalar yapılabilir.  Basit haliyle formül şöyledir: Bataryanın boyutu (kWh) x Tedarik ettiğiniz elektriğin maliyeti (TL/kWh) = Elektrikli arabayı sıfırdan tamamen doldurmanın maliyeti. Bu da 100 km başına benzin maliyetinin yaklaşık 1/3 ila 1/2’sine denk geliyor.

Halka açık şarj istasyonlarını kullanmak istiyorsanız, ya müşterileri çekmek için işletmeler tarafından sağlanan ya da çevreci olmaya teşvik olarak ücretsiz olan birçok istasyon görmeye başlayabiliriz.

Elektrikli Araba Karavan veya Tekne Çekebilir mi?

Evet. Tabii ki Hyundai Ioniq değil – küçük bir benzinli arabada olduğu gibi. Ancak bir Tesla frenli olarak 2250 kg çekebilir – bir yatı çekmeyecektir ve benzinli bir arabada olduğu gibi sürüş verimliliğinizi etkileyecektir.

Ya sokağa park edersem?

Büyük olasılıkla Elektrikli Araba size göre değil. İşyeriniz şarj altyapısı sağlamıyorsa veya kamuya açık şarj ağına kolay erişiminiz yoksa, Elektrikli Araç sahibi olma süreci biraz zahmetli olabilir.

Gelecekte Hidrojen arabaları gibi yeni enerji seçenekleri bu durumlar için en uygun seçenek olabilir.

Cadde kenarı şarj cihazı şansı da vardır. Bunlar İskandinav ülkelerinde yaygındır ve yerel yönetimler tarafından kurulmazsa, Devletlerin bu tür şarj altyapısının ev sahipleri tarafından kurulmasına izin vermesi mümkündür – ancak maliyet tipik ev duvar şarj cihazı kurulumundan daha yüksek olacaktır.

Bir apartmanda yaşıyorum, nasıl şarj edebilirim?

Yeni apartmanlar neredeyse kesinlikle tasarımlarının bir parçası olarak standart duvar şarj cihazlarıyla birlikte gelecektir, ancak mevcut yüz binlerce birim sakini için durum sokağa park edenlere benzer. Başka bir normal park yerinde şarj etmeye hazır erişiminiz olmadıkça veya halka açık şarj yerleri bugün bir Benzin İstasyonu gibi süper hızlı hale gelene kadar, Birim sahiplerinin elektrikli arabaları en son benimseyenler arasında olması beklenir.

Maliyet tasarrufu otomobilin yüksek fiyatını dengeliyor mu?

Benzin pahalılaştıkça, benzin doldurmamanın yıllık maliyet tasarrufu artacaktır. Fiyat farkını telafi etmeyecektir, ancak Güneş Enerjisi ve Piller ile her şeyi yapıyorsanız, bütçede bir iyileşme görmek için 5-10 yıl içinde gerçek bir finansal durum vardır.

Korkunç trafik sıkışıklığında sıkışan Elektrikli Arabaları nasıl şarj edeceğiz?

Bu çok güzel. İnsanlar, büyük bir kaza olduğunda ve binlerce araç otoyolda mahsur kaldığında Elektrikli Arabaların güçleri tükendiği için mahsur kalacağını düşünüyor.

Mesele şu ki, Elektrikli Arabalar en fazla gücü hızlı gittikleri zaman kullanırlar. Bu nedenle, klima açık ve konforlu bir şekilde hareketsiz oturduklarında, klimayı serin tutmak için motorları çalışıyorsa, sadece hareketsiz oturarak yakıt yakacak olan Benzinli araçlardan muhtemelen çok daha fazla saat oturabilirler.

Eğer güçleri tükenirse – tıpkı aynı durumda kalan benzinli araçların benzinlerinin bitmesi gibi – benzinli araçlar “doldurulurken” çekilecek ve “şarj edileceklerdir”.